Rodyklė  Nemiga - tai nakties miego sutrikimas...   Rodyklė  Apie migdomuosius


        Vakare po įtemptos dienos atlikę visus darbus, pagaliau, regis, turėsime galimybę pailsėti patys. Palengva pro nuvargusią sąmonę praplaukia diena, kupina rūpesčių, ir pradeda kibti įkyrios mintys apie rytojaus darbus. Gaila, bet pasakų nieks neseka suaugusiems, ooo visai nieko būtų ane? tad, ilgai vartomės, kol užmiegame, kol vos porą kartų prabudę naktį sulaukiame ryto. Deja, jėgų ryte, ne ką daugiau negu prieš užmiegant...

        Turbūt nerasit žmogaus, kuris taip nebūtų jautesis? Tačiau, jei nemiga kankina ilgą laiką, tokį žmogų verta užjausti, nes sumažėja gyvenimo džiaugsmas, darbingumas, atmintis tampa prasta, o jis pats irzlus ir piktas. Dažnai tokiu atveju žmogus nė nežino kaip sau padėti.

        Apie 50 proc. suaugusiųjų retkarčiais patiria miego sutrikimus. Vaikai, kaip žinome, blogai užmiega rečiau (maždaug 1 iš 5), o, jei taip ir būna, šią problemą paprastai nesunkiai išsprendžia mamos ar tėčio sudainuota lopšinė ar pasekta pasaka. Dažniau nemiga kamuoja moteris (galbūt pernelyg įsijautėme į „stipriosios“ lyties vaidmenį?). Jei sutriko miegas, greičiausiai neseniai patyrėte stresą, o galbūt jį patiriate ilgą laiką, gal sergate nerimu ar depresija. Kita dažna priežastis – dienos ritmo išsibalansavimas ar tiesiog svetima lova. Be abejo, blogiau miegosite, jei sergate, kur nors skauda, vartojate kai kurių vaistų, arba kaimynas naktį nusprendžia pradėti remontą. Vakaro įpročiai daro nemažą įtaką miego kokybei. Dar viena labai svarbi šiuolaikinio žmogaus nemigos priežastis – per mažai fizinio darbo.


   Rodyklė  Kada vertėtų jau kreiptis į gydytojus?

        Dažniausiai yra skiriama benzodiazepinų grupės vaistų. Deja, nuo jų kai kurie žmonės gali jaustis apsnūdę, o, neišgėrus vaisto, prasidėti dar baisesnė nemiga. Be to, jie slopina ilgalaikę atmintį, atsargiai turi vartoti vyresnio amžiaus žmonės.

        Mažiau nepageidaujamų poveikių turi kiti migdomieji – imidazopiridinai, padedantys greitai užmigti. Kaip teigia specialistai, jie trumpina užmigimo trukmę ir normalizuoja miegą, tačiau nesutrikdo fiziologinės miego struktūros. Vaistas sukuria fiziologinį miegą, todėl nesukelia mieguistumo, atminties pablogėjimo ar raumenų silpnumo dieną. Ryte žmogus jaučiasi pailsėjęs ir darbingas. Beto, vartojant preparato, prie jo nepriprantama tai greit. Be to, jis nesąveikauja su alkoholiu, neturi įtakos kitų kartu vartojamų vaistų pasisavinimui. Tinka ir tais atvejais, kai, pavyzdžiui, nepavyksta užmigti prieš svarbų susitikimą, egzaminą, kai svarbu ryte jaustis pailsėjus. Jie leidžia lengvai užmigti, nesukelia rytinio mieguistumo, žmogus lengvai prabunda. Neslopina judesių koordinacijos ir protinės veiklos dieną.

        Kartais miego problemas išsprendžia ir antidepresantai. Dalis jų pasižymi migdomuoju poveikiu. Stipriausiai migdo amitriptilinas, doksepinas, trazodonas, mirtazapinas. Dažniausiai antidepresantų migdomasis poveikis panaudojamas gydant depresiją su nemiga. Jų gali būti skiriama ir gydant lėtinę nemigą dėl minimalaus priklausomybės pavojaus, nerimą mažinančio poveikio. Svarbu, kad dažnam nuo lėtinės nemigos kenčiančiam pacientui nustatomi depresijos simptomai. Antidepresantai trumpina užmigimo laiką, pailgina miego laiką. Literatūroje vyrauja nuomonė, kad migdomasis antidepresantų poveikis yra dar nepakankamai ištyrinėtas.


   Rodyklė  Taigi, dažnas neišsiverčia be migdomųjų, tad šis tas apie migdomuosius vaistus:

    Taškas  Ar migdomieji ir raminamieji vaistai yra vienas ir tas pats? - tai nėra tas pats, raminamieji - ramina centrinę nervų sistemą, o migdomieji vaistai turi "hipotinį poveikį", t.y. padeda užmigti ir prailgina miegą.

    Taškas  Kiek laiko galima vartoti migdomuosius vaistus? - pasak specialistų, žalinga vartoti ilgiau nei kelias savaites iš eilės. Jei ilgą laiką vartosite, pirmiausia prie jų priprasite, todėl jūsų organizmas nuolat patirs žalingąjį šalutinį šių preparatų poveikį. Beto, sumažėja ir pats migdomųjų vaistų poveikis, juos vartojant ilgiau kaip dvi savaites.

    Taškas  Ar visiems žmonėms galima vartoti migdomuosius vaistus? - dažniausiai nepatariama vartoti žmonėms, sergantiems inkstų nepakankamumu. Taip pat gali nualinti viršutinius kvėpavimo takus. Ypač atsargiai migdomuosius turėtų naudoti nėščiosios moterys, pirmaisiais trimis nėštumo mėnesiais netgi draudžiama vartoti.

    Taškas  Ar teisinga nuomonė, kad prie migdomųjų labai greit priprantama? - tokios vieningos nuomonės arba taip ar ne - nėra, ir tai priklauso nuo pačio žmogaus organizmo. Tačiau, kuo ilgiau žmogus vartoja migdomųjų vaistų, tuo labiau jis prie jų pripranta ir tuo sunkiau šių vaistų atsisakyti. Jei norite išvengti priklausomybės nuo migdomųjų vaistų, jų nevartokite ilgai ir jų atsisakykite palaipsniui.

    Taškas  Ar pablogėja miegas išgėrus migdomųjų vaistų? - pasak specialistų, nuo migdomųjų vaistų visgi miego kokybė pablogėja, nes migdomieji, būtent pailgina negilaus miego fazę, tačiau sutrumpina gilaus miego fazę, kuri pasislenka link ryto.

    Taškas  Ar vaikams galima vartoti migdomųjų vaistų? - apskritai vaikams nerekomenduotina, nes vaikams miegas sutrinka dažniausiai dėl psichologinių problemų, pvz.: barnių su tėvais, draugais ir t.t. Todėl vaikams labiau reikalinga yra psichologo, o ne migdomųjų vaistų pagalba.

   Rodyklė  Pasak specialistų, migdomieji vaistai nedera su alkoholiu, todėl vartojantiems migdomųjų vaistų patariama vengti alkoholinių gėrimų, nes alkoholis dar labiau sustiprina migdomųjų vaistų poveikį.
        Beto, nuolat vartojantiems migdomųjų vaistų draudžiama vairuoti.
        Verta atminti, kad labiausiai prie migdomųjų vaistų pripranta, būtent alkoholinius gėrimus vartojantys žmonės.PUSRYČIAI

Daugelis žmonių rytą neturi apetito, vadinasi, pusryčiai jiems iš tiesų nereikalingi - reikia pabrėžti, kad apetitas nesužadinamas tiems, kurie įpratę prisivalgyti nakčia

PATARIMAI - PRIEŠ PERKANT PATALYNĘ

Prieš perkant užvelkamąją patalynę, vertėtų atidžiai apžiūrėti siūles, geriausiai jos matyti vidinėje užvalkalų pusėje. Jeigu jos nelygios, matyti palaidų siūlų, nieko..


 

PLANETŲ ĮTAKA SAPNAMS

Pagal Indų religinį kalendorių, kiekvieną savaitės dieną valdo tam tikra Saulės sistemos planeta. Visos jos turi savo ypatingų galių, kurios veikia žmogaus gyvenimo sriti

MIEGO TRUKMĖ VAIKAMS?

Vaikas turi miegoti tiek, kad jaustųsi gerai pailsėjęs ir miegas jam teiktų neabejotiną naudą sveikatai. Žinoma, vaikas labai greitai gali įprasti miegoti trumpiau ar...


 

AR KADA ĮSIVAIZDAVOTE GYVENIMĄ BE LOVOS?

Ar žinote, kad žmogus praleidžia net.. trečdalį savo gyvenimo: čia jis ilsisi, miega, sapnuoja, pasisemia jėgų naujai mokslo bei darbo dienai, čia mylisi, pradeda vaikus

BIOLOGINIS LAIKRODIS IR MIEGAS

Žmogaus paros ciklas yra apie 25,5 valandos, bet realiai reikia prisitaikyti prie 24 valandų ciklo. Jei žmogų atribotume nuo informacijos, iš kurios jis sprendžia diena d


 

2oo5 - 2023 © www.sapnai.net